Čeština English Deutsch

<< Juli >>
Mo Di Mi Do Fr Sa So
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Grumwisch (Krumvíř)

První historicky známá osada na místě, kde se nachází dnešní Krumvíř, vznikla v období kolonizace ve 13 . století. Písemné zmínky se však datují až do roku 1350. Z tohoto roku pochází zpráva v Zemských deskách kraje brněnského, kde se píše o osadě Grunwiezen (Zelená louka). Dále se název obce vyvíjel v tomto sledu: Gruenwisch (r. 1371), Gronviř (1436), Grunvirz (do r. 1666), Kromvirž (1718), Krumvirž či Grumvirž (1827) a konečně Krumvíř (název se ustálil po r. 1848).

První matriční zápisy se nacházejí v matrice kloboucké a jsou z období nového osídlení Krumvíře po skončení třicetileté války (roky 1666, 1667 a 1669). Samostatná matrika obce Krumvíř je vedena od roku 1789.

Kraj beze stínu, který se koná v přírodním amfiteátru vždy jednou za 2 roky v červnu. Na festivalu vystupuje i místní cimbálová muzika Vonica. Největším kulturním svátkem roku jsou však bezpochyby Bartolomějské hody. Konají se koncem srpna a trvají tři dny.

Obec vyniká také výrobou tradičních vyškrabávaných kraslic, hrnčířskou výrobou a lidovým řezbářstvím. V Krumvíři dodnes funguje jedno z prvních širokoúhlých kin u nás. Tradiční beseda u cimbálu, hody a mnoho jiných kulturních akcí je pořádáno v moderním kulturním domě.

Po uzákonění povinné školní docházky docházely krumvířské děti do farní školy do nedalekých Klobouk. Evangelické děti navštěvovaly školu svého vyznání založenou v roce 1784 také v Kloboukách. První školní budova byla obcí zakoupena v roce 1817. Vyučovat se v ní začalo v roce 1827. Po povodni v roce 1850, která školu značně poničila, prošla budova celkovou rekonstrukcí. S rostoucím počtem obyvatel přestala škola kapacitně stačit. Nová budova byla otevřena roku 1916 a slouží dodnes. Ve staré škole je v současnosti umístěna mateřská škola.

Dominantou obce je kostel sv. Bartoloměje z roku 1870. Jedná se o jednolodní stavbu se segmentovanou klenbou kněžiště. Na věži jsou umístěny čtyři zvony, dva železné, jeden ze zvonoviny a umíráček, který pochází ze zrušené evangelické zvonice. Před mateřskou školou stojí pomník obětem první světové války s bustou T.G. Masaryka. Za obcí stojí zachovalá budova železničního nádraží na trati Čejč – Ždánice.

Na dochovalé obecní pečeti z 18.století je zobrazen vedle rádla také vinařský nůž. Nemůžeme však bezpečně tvrdit, že obec má ve vinařství prastarou tradici. Na rozdíl od okolních obcí se totiž první písemná zmínka o vinném desátku v Krumvíři objevuje až v roce 1723. Nicméně je pravdou, že se v Krumvíři nachází mnoho výjimečných vinařských tratí a vinná réva se zde úspěšně pěstuje. Dlouhé řady sklepů, z nichž mnohé mají malované žudro, jsou ozdobo u obce a chloubou mnoha vinařů.

Obecní znak na sobě nese modrý hrozen – byl převzat z nejstarší dochované obecní pečeti – a modrý je proto, že typickým vínem naší obce je červené. Dále znak zdobí nůž svatého Bartoloměje – patrona obce. Bartoloměj byl apoštol, který podstoupil mučednickou smrt v Arménii, kde ho právě tímto nožem stáhli z kůže. Zelené pole vychází z bývalých německých názvů obce : zelený – Grün a louka – Wiese. Dvě červená břevna symbolizují několikeré vypálení a znovu obnovení obce. Kosmé dělení pak znázorňuje rozložení kolem silnice spojující Brno s uherskou hranicí.

Zdroj: http://www.krumvir.cz/

Objekt: Ort
Zustand: Tschechische Republik
Land / Region: Region Südmähren

Verwandte Objekte

Auf der Karte zeigen


Kommentare lesen und schreiben können nur ausgewählte Benutzer
 

Nützliche Links

Po stopách Lichtenštejnů o.p.s.

Liechtentein Schloss Wilfersdorf

Fürstenhaus

Die Sammlungen des Fürsten von und zu Liechtenstein

Intelligence-Portale

Zpravodajský server Po stopách Lichtenštejnů

Fürstentum Lichtenštejnsko

Landesverwaltung Fürstentum Liechtenstein

 

Bulletin