Čeština English Deutsch

<< Juli >>
Mo Di Mi Do Fr Sa So
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Borkowan (Borkovany)

Nejstarší lidská obydlí v tomto regionu jsou archeology datována do mladší doby kamenné, kdy zde bylo velmi husté osídlení, ale také později do doby bronzové. První písemná zmínka o obci se objevuje v souvislosti se založením zábrdovického kláštera roku 1210. Tehdy Borkovany spolu s jinými vesnicemi daroval tomuto klášteru Lev z Klobouk.

Dlouhou tradici má zdejší škola. Již v 18. století stávala nedaleko kostela (současná pošta). V roce 1910 byla postavena budova dnešní školy, která byla později opravována. Současný vzhled škola získala při rekonstrukci v roce 1997.

Maximálního počtu obyvatel obec dosáhla v roce 1930, kdy zde žilo 1373 obyvatel. V současné době má obec 760 obyvatel.

Významné osobnosti

Jaroslav Bedřich - malíř

narodil se v Borkovanech 21.4.1927, absolvoval Umělecko průmyslovou školu v Brně, poté studoval v Olomouci u profesora Zrzavého na Palackého univerzitě. Z existenčních důvodů odešel ze studií do Brna a poté v roce 1954 do Hustopečí, kde pracoval jako výtvarník. Kromě mistrných a vtipných, často satirických a humorných kreseb, které reagovaly na nešvary své doby, to byly i pastely, akvarely a tempery, věnoval se i grafice, ale dominantou v jeho umělecké tvorbě byly olejomalby. Kdybychom měli připomenout náměty jeho obrazů, najdeme motivy přírodní, pracovní, květinová zátiší a figurativní náměty. Nejvíce se ale věnoval krajinářství. Svoji trvalou pozornost upřel na venkovské motivy starých domů a uliček. Svoji malířskou paletu definitivně odložil 29.7.1987

František Mezuláník - pilot

narodil se 3. listopadu 1917. V Borkovanech navštěvoval obecnou školu i měšťanku. Potom studoval ve Zlíně Baťovu školu práce. Začátek války jej zastihl v africké Keni, kde pracoval jako úředník. Podobně jako mnoho jiných "baťovců" vyslyšel výzvy a zapojil se aktivně do boje proti fašismu. V červnu 1940 nastoupil vojenskou službu u British Army v Africe. V květnu 1942 byl prezentován u Československé jednotky na Středním východě a zařazen k náhradní rotě v rámci Československého střediska – Východního. Již v říjnu téhož roku se dobrovolně hlásí k československému letectvu do Velké Británie, které zde působilo v rámci Royal Air Force. V této době Československé letecké jednotky v RAF (310., 312. a 313. stíhací peruť a 311. bombardovací peruť) doplnilo na 170 našich vojáků ze Středního východu. V únoru 1943 nastupuje jako frekventant pilotního kurzu do Air Crew Receiving Center (přijímací a rozřaďovací středisko pro absolventy leteckých kurzů) v Londýně. Předběžně byl zařazen na funkci pilota a navigátora bombardéru. Následně absolvuje celou řadu výckvikových kurzů, mimo jiné v Kanadě a Bahamských ostrovech, kde je přeškolen na nové bombardovací letouny typu Consolidated B-24 Liberator. V březnu 1945 příjíždí k 311. peruti ve skotském Tainu. Zařazen je na místo 2. pilota bombardovacího letounu. Od 4. května je zapojen do bojové (operační) služby, spočívající převážně ve vyhledávání a ničení německých ponorek a hladinových cílů. Do vlasti se vrátil 5. září 1945 kdy společně s jinými "zápaďáky" přistává na letišti v Praze-Ruzyni. Z vlasti před pronásledováním ze strany komunistického režimu odchází ještě legálně v březnu 1946. Rehabilitován byl v roce 1991 a následně povýšen do hodnosti podplukovníka letectva v. v.
 

František Navrátil - sochař

narodil se 19. 4. 1932 v Borkovanech, v letech 1950-54 prošel Baťovou školou umění ve Zlíně. V letech 1954-60 studoval Akademii výtvarných umění v Praze. Tam byl žákem Jana Laudy, který byl žákem Štursovým a ten Myslbekovým. Absolvoval u Vincence Makovského. V letech 1965-75 vyučoval na Škole uměleckých řemesel v Brně. Těžištěm díla Františka Navrátila, který celoživotně pracoval s kamenem a bronzem, je portrét člověka v jeho jedinečnosti a neopakovatelnosti. Pro zkonkrétnění jeho práce a díla jsou uvedena jen některá z mnohých. Jsou to plastiky známých osobností, jako B. Martinů nebo L. Janáčka na brněnské konzervatoři, V. Nezvala na jeho rodném domku v Biskoupkách, Dr. Teischla ve vestibulu dětské nemocnice v Brně, S. Freuda v jeho rodném Příboře a četné další. Nejen on sám ale i jeho sochy „cestují“ po světě. Můžete se s nimi setkat v Rakousku, Německu, Holandsku, Lucenbursku, Finsku, Švédsku, Francii, Řecku i Kanadě. Jeho dílo je četné také v interiérové a drobné plastice i v užitném umění. Pan František Navrátil tvořil dlouhá léta v ateliéru v Borkovanech. Jeho dílo se definitivně uzavřelo v pátek 26. října 2012.

zdroj: http://www.borkovany.cz/

Objekt: Ort
Zustand: Tschechische Republik
Land / Region: Region Südmähren

Verwandte Objekte

Auf der Karte zeigen


Kommentare lesen und schreiben können nur ausgewählte Benutzer
 

Nützliche Links

Po stopách Lichtenštejnů o.p.s.

Liechtentein Schloss Wilfersdorf

Fürstenhaus

Die Sammlungen des Fürsten von und zu Liechtenstein

Intelligence-Portale

Zpravodajský server Po stopách Lichtenštejnů

Fürstentum Lichtenštejnsko

Landesverwaltung Fürstentum Liechtenstein

 

Bulletin