Čeština English Deutsch

<< Květen >>
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7

Zámek Wilfersdorf

Zámek Wilfersdorf

www.liechtenstein-schloss-wilfersdorf.at

 

Na míste dnešního zámku stál ve stredoveku gotický hrad. Roku 1436 prešel hrad, který do té doby patril pánum z Maissau, do vlastnictví rodu Lichtenštejnu. Nastaly veliké prestavby. Z hradu se stal ctyrhranný zámek, obklopený vodním príkopem, baštami a predhradím. V oné dobe zde žil kníže Gundakar se svojí rodinou. Je zakladatelem vetve Lichtenštejnu, která podnes žije v Lichtenštejnském knižectví. Proto je Wilfersdorf považován za „rodový zámek“, kde stála kolébka této knížecí rodiny. Gundakar zde zemrel roku 1658. V létech 1713 až 1721 dal kníže Antonín Florián zámek prestavet architektem Janem Antonínem Ospelem. Roku 1802 byl celý zámecký areál již v troskách a musel být cástecne zbourán.

 

Reprezentativní stavba wilfersdorfského zámku se nachází jižně od Mikulova, devět kilometrů od rakouského městečka Poysdorf. Ve středověku zde původně stával gotický hrad, který náležel k majetku pánů z Maissau. Do vlastnictví rodu Lichtenštejnů se hrad dostal roku 1436. Lichtenštejnové také zahájili jeho velkou přestavbu. Z původně opevněného hradu se postupem času stala obdélná zámecká budova obklopená parkem. V sedmnáctém století zde žila významná postava Lichtenštejnského rodu, kníže Gundakar, který je zakladatelem jedné z rodových větví, která dodnes žije v Lichtenštejnském knížectví. Z tohoto důvodu je Wilfersdorf pokládán za rodové sídlo či kolébku této knížecí rodiny. Gundakar zde také roku 1658 zemřel. Další výrazné změny se zámek dočkal v letech 1713–1721 za knížete Antonína Floriána, který si na přestavbu svého sídla pozval významného vídeňského architekta Antona Ospela (1677–1756). Architekt Ospel byl také pověřen úpravou jízdárny a konírny na dalším lichtenštejnském zámku, a to ve Valticích. Roku 1802 se celý zámecký areál dostal do tak zchátralého stavu, že musel být částečně zbourán.

V roce 1983 byla zahájena renovace zámku a v západním křídle budovy se podařilo otevřít regionální muzeum. Na počest posledního vlastníka panství Františka Josefa II. se expozice muzea zaměřila na dějiny vladařského domu Lichtenštejnů a jejich někdejší statky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Výstava kladla důraz na přehledné představení jednotlivých míst a jejich funkci a roli v lichtenštejnském panství. Podařilo se vytvořit souhrnná znázornění majetků i rodinných vztahů Lichtenštejnů. V rodokmenu je zaznačen i kníže Gundakar, jeho syn Hartmann s manželkou Alžbětou Sidonií a jejich dvacet čtyři dětí. Všichni jsou pochováni v rodinné hrobce v místním farním kostele.

V letech 1996 až 1997 byla expozice muzea věnována kultuře a vínu. Na počátku nového milénia se zámek opravuje a 11. května roku 2002 je knížetem Hansem Adamem II. slavnostně otevřen. Prostředky na opravu byly získány z fondů EU, částí přispěla obec Wilfersdorf a také lichtenštejnské nadace. Od roku 2005 se zámek těší vysokému zájmu návštěvníků a stal se jednou z nejnavštěvovanějších památek a cílem turistických výletů v Dolním Rakousku. Největší část zámecké budovy si nyní pronajímá samotná obec, v první patře je umístěna stálá expozice věnovaná rodu Lichtenštejnů, další prostory lze pronajmout pro soukromé i veřejné výstavy nebo koncerty. Sklepní prostory jsou v nájmu soukromých vinařům a také vinným sklepům Lichtenštejnska. V dalším traktu zámku sídlí vlastivědné muzeum, které představuje svým návštěvníkům regionální historii této oblasti. Zámek tedy žije díky spojení kultury a vína. Každoročně se v době adventu pořádají také koncerty a festivaly.

Již před několika lety zámek Wilfersdorf navázal partnerství s moravskou Lednicí v oblasti příhraniční spolupráce v oblasti kultury i turismu. V nadcházejícím roce 2013 bude v rámci EU a projektu Po stopách Lichtenštejnů otevřena nová výstava za přispění moderních médií a techniky.

 

Objekt: Budova
Typ: zámek
Stát: Rakousko
Země/kraj: Dolní Rakousko

Související objekty

Ukaž na mapě


Komentáře mohou číst a psát pouze vybraní uživatelé
 

Rychlé odkazy

Po stopách Lichtenštejnů o.p.s.

Lichtenštejnský zámek Wilfersdorf

Knížecí dům Lichtenštejnů

Lichtenštejnské sbírky

Zpravodajské portály

Zpravodajský server Po stopách Lichtenštejnů

Knížectví Lichtenštejnsko

Lichtenštejnsko - národní správa

 

 

Bulletin

Bulletin 2012-1

Bulletin 2013-1

Bulletin 2013-2