Čeština English Deutsch

<< Duben >>
Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Velké Losiny (Groß Ullersdorf)

Obec Velké Losiny ležící severně od města Šumperka v malebném údolí řeky Desné  je jedním z nejnavštěvovanějších míst podhůří Jeseníků. Součástí obce jsou její místní části – Bukovice, Žárová a Maršíkov.

Nejnižší bod obce leží na jejím jihozápadním okraji přibližně ve 382 m n. m., nejvyšší v katastrálním území Bukovic v 825 m n. m. Střední nadmořská výška obce je 411 m. Obec má rozlohu 46,50 km²  a 2 788 obyvatel v roce 2007.

Patří k nejstarším v šumperském okrese a její vznik se datuje rokem 1351, kdy zdejší fara připadla k litomyšlskému biskupství.

Zdejší dějiny jsou dlouhodobě spojeny s rodem Žerotínů, kterým od druhé poloviny 15. století patřila obec nejprve jako zástava, ale od roku 1507 již jako pevná součást jejich majetku. Od tohoto období do současnosti vyrostly v obci její nejvýznamnější historické dominanty, mezi které patří národní kulturní památky zámek a ruční papírna, dále termální lázně, farní kostel, církevní a světské stavby.

Významnou dominantou obce Velké Losiny je bezesporu krásný renesanční zámek s arkádami, freskami a sgrafity. Na stavbě zámku se podíleli Žerotínové. Původní tvrz z 15. století nechali v polovině 16. století přestavět na velký renesanční zámek, který byl na přelomu 17. a 18. století znovu přestavěn tentokrát v barokním slohu. Losinský zámek se stal svědkem tragických čarodějnických procesů. Dnes jsou zde umístěny historické expozice.

Ruční papírna, jež byla na zdejším panství moravského rodu pánů ze Žerotína založena na sklonku 16. století, dnes patří k nejstarším doposud pracujícím podnikům svého druhu v Evropě. Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu.  Unikátní areál významné technické památky nemá v oblasti střední Evropy obdoby a byl v roce 2002 vládou České republiky prohlášen národní kulturní památkou. V objektu je otevřeno Muzeum papíru, přibližující vývoj a vznik papírenské výroby. Ruční  papírna se  uchází o zapsání na Seznam památek UNESCO.

Pozdní renesanční farní kostel sv. Jana Křtitele nechal postavit na místě dřevěného svatostánku v letech 1599 až 1603 pro luteránské bohoslužby majitel losinského panství Jan starší ze Žerotína. Velkolosinský farní chrám  je jedním z nejkrásnějších a největších venkovských kostelů na Šumpersku.

K dalším historickým objektům patří také dřevěné kostelíky v místních částech obce - kostel sv. Michaela v Maršíkově a kostel sv. Martina v Žárová, vybudované v 17. století, které navštíví každoročně stovky návštěvníků.

Lázně Velké Losiny se řadí k nejstarším moravským lázním. Přírodním léčebným zdrojem je termální sirná voda, která napájí vnitřní lázeňský bazén i venkovní termální koupaliště. Specializují se na neurologická onemocnění dospělých i dětských pacientů, na pohybová a respirační onemocnění dětí. V příjemném prostředí při lázeňské péči nebo jen při ozdravných a rekondičních pobytech o Vás bude pečovat ochotný personál.  Lázeňský areál, který  tvoří pavilony Eliška, Šárka, Božena a Chaloupka, se nachází v krásném prostředí rozlehlého parku s mnoha vzácnými dřevinami, rododendrony a azalkami.

www.losiny.cz/

Objekt: Obec
Stát: Česká Republika
Země/kraj: Olomoucký kraj

Související objekty

Ukaž na mapě


Komentáře mohou číst a psát pouze vybraní uživatelé
 

Rychlé odkazy

Po stopách Lichtenštejnů o.p.s.

Lichtenštejnský zámek Wilfersdorf

Knížecí dům Lichtenštejnů

Lichtenštejnské sbírky

Zpravodajské portály

Zpravodajský server Po stopách Lichtenštejnů

Knížectví Lichtenštejnsko

Lichtenštejnsko - národní správa

 

 

Bulletin

Bulletin 2012-1

Bulletin 2013-1

Bulletin 2013-2