Čeština English Deutsch

<< Červenec >>
Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Plumlov - panství

Městečko Plumlov bylo založeno koncem 13. Století. Jedním z prvních držitelů Plumlova nalézáme vévodu Mikuláše Opavského, který prodal Plumlov králi Janu Lucemburskému roku 1310. Ten vzápětí prodal městečko Vokovi z Kravař. Právě páni z Kravař začali na Plumlovsku budovat rozsáhlou rodovou doménu, která se stala základem pozdějšího plumlovského panství. Byl to právě Plumlov, který se stal správním centrem pozdějšího plumlovského panství. Páni z Kravař drželi Plumlov až do roku 1466. Pak ho zíkal sňatkem Jan Heralt z Kunštátu, který se zapsal do dějin Plumlova vybudováním největšího rybníka na plumlovském panství – podhradský rybník. Ten se nachází pod hradem Plumlovem, kde bydlela vrchnost. Hrad byl v následujících staletích přestavován. V závěru 15. Století přichází panství Plumlov spolu s městečkem na další panský rod Pernštejnů, kteří se zapsali významně do dějin města. Předbudovali nevyhovující středověký hrad na renesanční opevnění zámek. Podařilo se jim na protějším kopci postavit kostel sv. trojice z poloviny 16. století. Na území města vybudovali Pernštejnové dvůr, pivovar, mlýn a další hospodářské budovy jako valchu, sladovnu a pekárnu.

Rokem 1599 přechází městečko Plumlov do rukou Lichtenštejnů. Ti se pustili do řady přestaveb, které jsou patrné do dnešní doby. Nejvýznamnější přestavba se odehrála na plumlovském zámku, který byl přebudován na počátku 17. století na hradní pevnost podle tehdejších moderních vojenských metod. Bohužel v období třicetileté války pevnost padla několikrát do rukou nepřátelských vojsk. Přestavby zámku pokračovaly i po třicetileté válce, kdy kníže Karel Eusebius nechal postavit nový plumlovský zámek. Ten se měl stát centrem rodu Lichtenštejnů a nahradit zámek ve Valticích. Bohužel do dnešní doby se zachovalo jen torzo čnící nad hladinou podhradského rybníka.

Kromě zámku nalezneme v městečku překrásnou budovu knížecího pivovaru, kterou nechal v roce 1610 postavit kníže Karel I. z Lichtenštena. Na pivovaře se nachází unikátní varianta knížecího znaku z počátku vlády knížete Karla I. Kromě pivovaru zde nalezneme také panský dvůr a mlýn, které ovšem nemají rodové erby.

Ukaž na mapě


Komentáře mohou číst a psát pouze vybraní uživatelé
 

Rychlé odkazy

Po stopách Lichtenštejnů o.p.s.

Lichtenštejnský zámek Wilfersdorf

Knížecí dům Lichtenštejnů

Lichtenštejnské sbírky

Zpravodajské portály

Zpravodajský server Po stopách Lichtenštejnů

Knížectví Lichtenštejnsko

Lichtenštejnsko - národní správa

 

 

Bulletin

Bulletin 2012-1

Bulletin 2013-1

Bulletin 2013-2