Čeština English Deutsch

<< Červenec >>
Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Frélichov (Fröllersdorf)

Jevišovka vznikla kolonizací německým obyvatelstvem někdy na počátku 13. století. První písemná zmínka o vsi je dochována až o sto let později, z r. 1353. Na konci 14. století ves přikoupili Lichtenštejnové, kterým tehdy patřil nedaleký drnholecký statek, v jejichž panství setrvala až do r. 1848. Za česko-uherských válek na konci patnáctého století ves zpustla a byla osazena v první polovině 16. století Charváty podobně jako nedaleký Nový Přerov a Dobré Pole.

Původní kostel sv. Kunhuty byl v letech 1929 – 1931 zásadně přestavěn, takže ze starších fází stavby zůstala pouze věž. Vysvěcen byl v roce 1931. Památkově je chráněna ještě socha sv. Jana Nepomuckého u kostela a kříž u polní cesty do Hrušovan nad Jevišovkou. V Jevišovce je několik charvátských domů původní lidové architektury s bohatou štukovou výzdobou.

Svébytný projev lidové kultury chorvatského etnika dokládají sporé, nesoustavné, mnohdy velmi nepřesné a rozporuplné prameny, o které se dnes při pokusech o dobovou rekonstrukci nejen tanečního projevu, ale i slovesné a materiální kultury můžeme opřít.
Významným milníkem naší práce byla možnost seznámit se s výtvarným dílem malíře prof. Othmara Ružičky (* 7. 11. 1877 Wien, + 4. 11. 1962 Wien). Převážná část jeho tvorby je věnována realistickému zobrazení všedního života venkovského lidu z Pavlova, Novosedel, ale především z Jevišovky a jejího okolí, kde se poprvé ocitá r. 1905. Zde jej výtvarně uchvátí nejen působivá okolní krajina plná klidu a teplé letní prozářenosti, ale i barevnost lidového oděvu, charakter a temperament zde žijících Moravských Chorvatů. Motivy ze života zde objevené etnické diaspory byly pro Ružičku natolik fascinující inspirací, že se do tohoto prostředí trvale vracel a v r. 1930 si v Jevišovce (Frelichově) dokonce zakoupil i dům.

Jeho tvorba bezprostředně spojená s Jevišovkou a životem lidu na jihomoravském venkově čítá přibližně stovku pláten. Většina těchto pláten zachycujících životní styl a charakter kulturně společenského prostředí Moravských Chorvatů z Drnholeckého panství a okolí je dnes deponována v soukromých sbírkách. Proto dosud nebyla nikde uceleně zveřejněna, řádně redigována, popřípadě souborně reprodukována, jak by si zcela určitě zasloužila. V kontextu celého dalšího bádání se Ružičkovo dílo stává nezastupitelným dokumentačním materiálem vysoké umělecké hodnoty, který pomáhá vytvářet pravdivou a ucelenou představu o životě Moravských Chorvatů.

V roce 2011 za nenahraditelné pomoci p. Josefa Lawitschky byl převezen pomník z rodinného hrobu rodiny Othmara Růžičky ve Vídni do naší obce a slavnostně byl vysvěcen u příležitosti 20. ročníku chorvatských hodů Kiritof 4. září 2011.

zdroj: http://www.jevisovka.cz/

Objekt: Obec
Stát: Česká Republika
Země/kraj: Jihomoravský kraj

Související objekty

Ukaž na mapě


Komentáře mohou číst a psát pouze vybraní uživatelé
 

Rychlé odkazy

Po stopách Lichtenštejnů o.p.s.

Lichtenštejnský zámek Wilfersdorf

Knížecí dům Lichtenštejnů

Lichtenštejnské sbírky

Zpravodajské portály

Zpravodajský server Po stopách Lichtenštejnů

Knížectví Lichtenštejnsko

Lichtenštejnsko - národní správa

 

 

Bulletin

Bulletin 2012-1

Bulletin 2013-1

Bulletin 2013-2