Čeština English Deutsch

<< Duben >>
Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Žešov (Scheschow)

První písemná zmínka o obci je z roku 1029, kdy podle pověsti kníže Žeš poprvé opatřil na ono malebné údolí a vyslovil památnou větu: „Hle Lide můj, tu se snoubí přepych s přírodou“.

Podle dochovaných zlomků Královských rukopisů měla původní osada přibližně deset členů, převážně mužského pohlaví. Největší rozmach obce nastal ve třináctém století, kdy Václav II přivolil, aby se zde ujal vlády levoboček Přemysla Otakara II. Mikuláš I. Počet obyvatel Žešova tehdy poprvé převýšil sousední Výšovice o celé dvě rodiny.

V kronice obce Žešov (vedené již třetí století) zůstala zaznamenána událost, která v dávné minulosti otřásla celým okolím. Skupina podivných cizinců tehdy v podvečer jednoho sychravého dne na sklonku podzimu navštívila místní hostinec, aby po jejich odchodu zůstalo ležet na podlaze sedm hostů a hostinský. Zde přímo citát z kroniky "... tedy… poté co se zbavili,... po jejich vyvlečení do zadního dvora hostince a nasledného zhanobení… doprovázejíce slovy jednoho ze skupiny „Ej, bratře ezoteriku pohleď na ty čuníky“, se skupina v čele s knížetem (pečetící prsten s orlicí dolnomoravského markrabství, tedy určitě kníže Žeš sám) odebrala hodovat a to věru ve velkém, ponechávajíce zlaťáky a tolary zabitých jednak paní hostinské, pár grošů pro místní chudinu a na opravu místního kostela."

Článek z poválečné knihy z roku 1948

Obec Žešov leží v údolí směru východozápadního. Opačným směrem vede rušná silnice ( stará silnice) z Prostějova do Brna. Silnice klesá příkře do obce . Proto v posledních letech tam došlo k tolika dopravním nehodám, zejména automobilovým. Dědinou protéká malý potok. Jádro její tvoří návsí, které se značně rozšiřuje na východní straně. Starší domy jsou z vepřovic, mladší z cihel. Kryt jest většinou tvrdý. Až na malé výjimky jsou omítnuty a nalíčeny. Zahrádek na návsi (kromě školní a farní) nevidíme.

Okolí Žešova vykazuje stopy starých kultur a osídlení. R. 1894 vyoral pacholek na poli „V dílech od Seloutek“ nádobu, obsahující 200 kusů mincí z let 1620-1621.

Části obce : Dědina, Hleník, Skřépek.

Nejbližší pošta a telegraf jest v Prostějově. V Žešově bylo v únoru r. 1932 úhrnem 6 radiostanic, 1 osobní auto, 1 traktor.

Obecní rybník (asi 1 měřice) pronajala obec soukromníkovi.

Elektrizace byla provedena r. 1921. Ve vesnici r. 1933 zastavují 4 majitele autobusu, ač jí projíždí daleko více. Žešov dostal r. 1935 telefonní hovornu.

 

http://www.zesov.cz/

Objekt: Obec
Stát: Česká Republika
Země/kraj: Olomoucký kraj

Související objekty

Ukaž na mapě


Komentáře mohou číst a psát pouze vybraní uživatelé
 

Rychlé odkazy

Po stopách Lichtenštejnů o.p.s.

Lichtenštejnský zámek Wilfersdorf

Knížecí dům Lichtenštejnů

Lichtenštejnské sbírky

Zpravodajské portály

Zpravodajský server Po stopách Lichtenštejnů

Knížectví Lichtenštejnsko

Lichtenštejnsko - národní správa

 

 

Bulletin

Bulletin 2012-1

Bulletin 2013-1

Bulletin 2013-2